Płyn Dezynfekujący do rąk

Płyn Dezynfekujący do rąk

PŁYN DEZYNFEKUJĄCY DO RĄK

Panika związana z rozprzestrzenianiem się COVID-19 sprawiła, że w ekspresowym tempie ze sklepowych półek zaczęły znikać różnego rodzaju płyny dezynfekujące. Wzmożone zainteresowanie nabywców preparatami dezynfekującymi podyktowane jest tym, że zabijają one nie tylko bakterie, ale także przy odpowiednim składzie i proporcjach wirusy. Wzmożony popyt doprowadził do tego, że w przeciągu kilku dni w magazynach zaczęły pojawiać się braki, których producenci preparatów dezynfekujących nie są w stanie uzupełnić do dnia dzisiejszego. Zaistniała sytuacja spowodowała, że dla przeciętnego konsumenta dostępność wskazanych środków jest znacznie ograniczona, zaś ich cena częstokroć przyprawia o zawrót głowy.

Szybki rozwój techniki oraz szeroko pojętych usług sprawił, że zdecydowana większość społeczeństwa zapomniała, iż domowymi sposobami jesteśmy w stanie sami przygotować równowartościowe zamienniki produktów obecnie trudnodostępnych w sklepach. Jako przykład należy wskazać domowej roboty płyn dezynfekujący, który po właściwym przygotowaniu ma identyczne właściwości. W związku z tym, że dostępność środków dezynfekujących jest z uwagi na zaistniałą sytuację niezwykle ważna, poniżej przedstawiamy dwa sposoby na szybkie i proste ich przygotowanie.

Do przygotowania płynu dezynfekującego będziemy potrzebować:

  1. pojemnik (najlepiej z dozownikiem) o pojemności 100 ml,
  2. spirytus rektyfikowany (95 % lub 96%) lub spirytus salicylowy,
  3. woda destylowana lub zwykła,
  4. żel aloesowy,
  5. olejek (np. eukaliptusowy, kamforowy, cynamonowy) - opcjonalnie,
  6. olejek z witaminą E (uchroni on skórę dłoni przed wysuszeniem) – opcjonalnie.

Sposób Nr 1  

Celem uzyskania płynu dezynfekującego musisz wymieszać składniki w poniższych proporcjach:

  • 1/4 szklanki żelu aloesowego,
  • 3-5 łyżek spirytusu,
  • 30 kropli olejku (np. eukaliptusowego) – opcjonalnie,
  •  

Po dokładnym wymieszaniu składników przygotowany płyn przelej do pojemnika.

Sposób Nr 2

Preparat otrzymujemy poprzez wymieszanie:

  • 80 mililitrów spirytusu,
  • 20 mililitrów wody destylowanej lub zwykłej,
  • 30 kropli olejku (np. eukaliptusowego) – opcjonalnie,
  •  

 

Po dokładnym wymieszaniu składników przygotowany płyn przelej do pojemnika.

Preparaty przygotowane według wskazanych wyżej sposobów mają działanie dezynfekujące, tj. zabijają bakterie i wirusy. Nadają się więc do zastosowania zarówno do odkażania dłoni,  jak i różnego rodzaju powierzchni, np. klamek. Niestety tak jak wszystkie preparaty tego typu wysuszają one skórę dłoni co sprawia, że korzystając z nich powinniśmy dbać o ich nawilżanie. Produktu nie wolno stosować na podrażnioną lub uszkodzoną skórę. Preparaty przygotowane według wyżej wskazanych sposobów nadają się do długotrwałego przechowywania. Przed każdorazowym ich użyciem należy jednak wstrząsnąć pojemnikiem zawierającym przygotowany przez nas płyn.