Krótka Historia Pandemii

Krótka Historia Pandemii

Krótka Historia Pandemii     

Pandemia koronawirusa bez wątpienia wspominana przez wieki, a jej skutki wpłyną na szlaki handlowe, rozwój higieny oraz relacje społeczne. Jednak, jaka jest historia masowych zaraz w naszej cywilizacji? Już w II wieku odnotowano epidemię ospy prawdziwej w Imperium Rzymskim. Następnie była dżuma w Cesarstwie Bizantyjskim w VI wieku, nazywana "Dżumą Justyniana" od  imienia ówcześnie panującego władcy Bizancjum Justyniana I, który sam zapadł na tę chorobę. W szczytowym okresie zaraza potrafiła doprowadzić do 5 tysięcy ofiar dziennie w samym Konstantynopolu. Szacuje się, że wskutek "Dżumy Justyniana" zmarło 100 milionów ludzi na całym świecie

            Przez wieki Europa nie doświadczała większych kryzysów epidemiologicznych,  wszystko zmieniło się w XIV wieku. Bakteria "Yersinia pestis" przedostając się z wzdłuż jedwabnego szlaku wywołała masowo dżumę. Zarazie towarzyszyły zgorzele na palcach oraz powiększone węzły chłonne. W wyniku ''czarnej śmierci" populacja europejska zmniejszyła się o ok. 30 procent. Najgorsza fala epidemia działa się w latach 1346-1352.

            Natomiast w 1665 roku wybuchła kolejna zaraza tym razem w Londynie, a wrogiem publicznym stały sie szczury, które roznosiły bakterie "yersina pertis". Zwalczanie tej zarazy przejdzie do historii, gdyż w tym czasie nastąpiło spalenie części Londynu w wyniku, którego zniszczono 2/3 miasta. Próbowano w różny sposób pozbyć się zarazy. Nocami palono ogniska oraz produkty o intensywnych zapachach w celu wyniszczenia bakterii. Kryzys w Londynie trwał do 1666 roku.

            Następnie epidemia dopadła uczestników III wojny północnej na początku XVII wieku, pod koniec tego wieku miała miejsce również żółta gorączka w Hiszpani oraz północnej Afryce.

            Na przestrzeni wieków można było zaobserwować znikome ilości masowych zachorowań na ziemiach polskich. Jednak w 1831 roku na Śląsku miała miejsce epidemia cholery. Przyszła ona polskie tereny wraz z rosyjskimi żołnierzami w czasie Powstania Listopadowego. Cholera dotarła również do Olsztyna oraz ziemi podlaskiej. Jednak zaraza nie trwała tutaj długo. Inna sytuacja była na Śląsku, gdyż mieszkańcy tych ziem mieli utrudniony dostęp do środków higieny, do tego doszły niskie płace oraz ciężka fizyczna praca, która doprowadziła do rozprzestrzenienia się zarazy. Objawy cholery nie wywoływały paniki, gdyż problemy gastryczne oraz wymioty towarzyszyły wielu chorobom. Mimo tego w wyniku zarazy na Śląsku zmarło 2058 osób na 3518 zakażonych.

            Kolejnym epizodem była panika związana z ospą prawdziwą we Wrocławiu w 1963 roku. Zaraza pojawiła się na ziemi dolnośląskiej z powodu powrotu Polaka z Indii. Masowo rozwijająca się choroba zmusiła służby do zaszczepienia 98 % mieszkańców Wrocławia. Z powodu zarażenia ospą prawdziwą zmarło 7 osób.

            XX wiek kojarzy się głównie z tzw. hiszpanką. Trwała ona od 1918 roku. Utrzymywała się 12 miesięcy na praktycznie wszystkich kontynentach. Nazwa "hiszpanka" nawiązuje do pandemii na półwyspie Iberyjskim. Hiszpania będąc neutralnym państwem w trakcie I Wojny Światowej odnotowała najwięcej zachorowań. "Hiszpanka" była wysoce zakaźna, ale łagodna w przebiegu. Na grypę zachorowało 500 milionów ludzi, natomiast  liczba ofiar budzi nadal wątpliwości. Mówi się nawet do 100 milionach osób, które umarły z powodu 'hiszpanki". Śmiertelność według danych wojskowych sięgnęła nawet 10 %.

            W 2003 roku miała miejsce epidemia SARS, który jest odpowiednikiem koronawirusa. śmiertelność w wyniku zarazy wyniosła wówczas 7 %.

            W Polsce wielu z nas zapamięta "ptasią grypę". Szczep H5N1 spowodował wówczas nie tylko masowe wymarcie drobiu, lecz nawet zagrożenie dla ludzi. Od 2003 roku wskutek uboju sanitarnego zabito 100 milionów sztuk drobiu na całym świecie. W Polsce "ptasią grypę" po raz pierwszy zdiagnozowano w 2006 roku. Oprócz kilku zarażonych oraz umarłych łabędzi zaraza nie wywołała przypadków śmiertelnych na terenie naszego kraju.

            Kolejną zarazą pojawiającą się u zwierząt była "świńska grypa". Pierwsze przypadki mutacji szczepu H1N1 były znane już w latach 30. ubiegłego stulecia. Po raz pierwszy zaczęła zagrażać naszej cywilizacji dopiero w 2009 roku. Wówczas w Meksyku pojawiły się pierwsze przypadki śmiertelne. "Świńska grypa" błyskawicznie rozprzestrzeniała się po całym świecie. W czerwcu 2009 roku WHO ogłosiła szósty stopień zagrożenia chorobowego, czyli pandemię. Objawy zarazy były podobne do grypy sezonowej. Jednak wiele państw, w tym Polska odmówiły zakupu szczepionek przeciwko "świńskiej grypie".

            W latach 2013-2016 kontynent afrykański musiał zmierzyć się z Ebolą. Objawami tej choroby była przede wszystkim wysoka gorączka oraz wymioty. Na Ebolę zachorowało ponad 28 tysięcy osób, ponad 11 tysięcy zakażonych zmarło. Ebolę do dnia dzisiejszego wymianie się w czołówce chorób zagrażających naszej cywilizacji, gdyż charakteryzuje są wysoka śmiertelność.

            Nasza cywilizacja pokonała i uodporniła się na wiele wirusów. Miejmy nadzieję, że pandemia koronawirusa minie bardzo szybko i nie pochłonie tak wiele ofiar, jak to bywało w historii. Dlatego dbajmy o higienę i przestrzeganie przepisów dotyczących pandemii koronawirusa.